28. avgust 2008

Šola za starše

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Sola%20za%20starse.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info

NAMEN: Šola za starše je pomembna za promocijo zdravja in aktivno skrb za svoje zdravje in zdravje svojih potomcev, za prvič in ponovno noseče ženske in njihove partnerje ter za posebej ogrožene skupine nosečnic (mladostnice, socialnoekonomsko ogrožene nosečnice, nosečnice z zdravstvenimi tveganji ipd.)Predporodna zdravstvena vzgoja pomembna preventivno aktivnost za zagotovitev optimalnega perinatalnega zdravstvenega varstva. Šola za starše poteka glede na višino nosečnosti v sklopih, ki so tematsko prilagojena zgodnji in pozni nosečnosti.

Vpiše se v materinsko knjižico in je njen obisk zaželjen. Za očete je obvezna le če to zahteva porodnišnica za prisotnost pri porodu.

Dobri zapiski: Zapiski - Šola za starše

PROGRAM:

nosečnost (informacije o spočetju, razvoju ploda, zdravem načinu življenja v času nosečnosti, tveganja v nosečnosti);
porod (informacije o pripravi na odhod v porodnišnico, potrebščine in dokumenti, ki jih je potrebno vzeti s seboj v porodnišnico, znaki začetka poroda, potek poroda, faze poroda, dihalne vaje, sprostitev, porodna bolečina, sodelovanje očeta pri porodu);
psihološka priprava (informacije o prihodu novega družinskega člana);
nega novorojenčka (nega, kopanje, umivanje, oblačenje, oprema dojenčka, preprečevanje poškodb v zgodnjem otrokovem obdobju);
prehrana in dojenje (tehnika dojenja, dodatki v prehrani, adaptirana prehrana);
zobozdravstvena vzgoja (zdravje zob v času nosečnosti in po porodu, razvoj zob pri otroku);
prikaz rednih telesnih vaj;
raba kontracepcije po porodu (pomen načrtovanja nosečnosti v obdobju po porodu, metode kontracepcije, ki so primerne za rabo v poporodnem obdobju),
– osnove pravnega in socialnega varstva v času nosečnosti in poporodnem obdobju (informacije o pravicah in obveznostih ter posredovanje informacij o institucijah, ki lokalno ali državno nudijo svetovanje in/ali pomoč).
Po 12. tednu priporočljiva tedenska telovadba s sprostitvenimi in dihalnimi vajami, ki pa jo izvajalci prilagodijo svojim zmožnostim, medtem ko je prikaz sprostitvenih in dihalnih vaj obvezen.

KJE SE PRIJAVIM:
Pozanimajte se pri svojem ginekologu ali v zdravstvenem domu.
NAMIG: Poglejte na spletno stran vašega zdravstvenega doma, če jo le-ta ima.

KOLEDAR za območje Ljubljane v letu 2009:
KC Ljubljana
Zdravstveni dom Šiška

22. avgust 2008

Ultrazvok (UZ) kolkov

KATEGORIZACIJA KOLKA (OCENA):

Možne kombinacije ocen so: 00, 1A, 2A, 3A, 1B, 2B, 3B, 4, 2C, 2D, 2G. Nekatere najpogostejše so opisane v spodnji tabeli:

Vir: The Journal of Bone and Joint Surgery, 2000 (članek in tabela tipov kolkov)


Lestvica ocen merjenja razvoja kolka (ang. hip dysplasia) pa se giblje od 1 do 4 (oz. od I do IV):
-tip 1 - normalni kolki
-tip 2 - opazovanje (običajno je potrebno široko povijanje in ponoven ultrazvok pri starosti 3. mesecev)
-tip 3 in 4 - potrebna uravnava (opornica, šince ali ekstenzija-nategovanje)



KDO OPRAVLJA PREGLED:
Presejalni ultrazvočni pregled kolkov izvaja specialist pediater neonatolog, zdravnik ortoped ali radiolog. Zdravnik, ki izvaja ultrazvočni pregled kolkov, mora imeti ustrezno znanje s področja ultrazvočne diagnostike kolkov, ki ga je pridobil v okviru obnavljanja zdravniške licence.


KDAJ:
Ob pregledu mora biti novorojenček star vsaj 24 ur. Prvi ultrazvočni pregled kolkov (UZ) se običajno opravi že v porodnišnici. Do prvega pregleda se priporoča fiziološko široko previjanje kolkov. Če je izvid dober lahko opustite široko previjanje, vseeno pa se je potrebno izogibati povijanju nog v stisnjen in iztegnjen položaj. Ponovni pregled pri slabše razvitih kolkih se navadno opravi v starosti 3. mesecev.

Običajno se predlaga široko povijanje za kolke, ki niso najboljša možna ocena 1A. Tako je lahko en kolk 1A (normalen) drugi pa morda dobi nekoliko slabšo oceno (npr. 2A, 1B...) in je zato kljub temu potrebno široko povijanje ali morda celo kakšen drug ukrep zdravljenja.

18. avgust 2008

Nosečnost po tednih - 16. teden


To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:






16
. teden
-velikost: 11,6 cm, -teža: 100 g
-razvoj: Otrokova ušesa niso še popolnoma razvita, čeprav se že odziva na zvoke. Prav tako začenja premikati oči.
-mamica: V tem tednu boste morda občutile (še posebno tiste bolj suhe ženske) gibanje otroka kot dviganje milnih mehurčkov ali kot metulja krilca. Morda boste sprva v dvomih, da gre morda za premike v črevesju, v poznejših tednih pa boste zagotovo čutili kaj je vaš otročiček. Nekatere nosečnice boste prve gibe občutile morda šele v 20.-22. tednu.
V 16. tednu se opravi pri nekaterih nosečnicah tudi pregled amniocenteza (ali horionska biopsija). To je kromosomski pregled, ki se opravi pri nosečnicah pri katerih obstaja večja verjetnost genetskih napak ter kromosomskih nepravilnosti. Pregled stane okoli 1000 EUR, po 37. letu pa je priporočljiv in tudi brezplačen.

13. avgust 2008

Nosečnost po tednih - 15. teden


To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:






15.
teden
-velikost: 10,1 cm, -teža: 70 g
-razvoj: Otročiček že morda sesa palec, njegove kosti postajajo trše. Kožo na telesu ima še zelo tanko in se skoznjo vidijo krvne žile. Otrokovo telo pričnejo prekritvati tanke dlačice (puh), ki bodo rasle do 26. tedna. Vaš otrok morda v trebuhu že kolca, kar boste bolj občutile v kasnejših obdobjih nosečnosti. V tem obdobju je že mogoče s pomočjo ultrazvoka ugotoviti tudi otrokov spol. Ta bo morda viden že pri pregledu z nuhalno svetlino, ki ga boste morda opravile med 11.-14. tedna nosečnosti.
-mamica: V prvem trimesečju so bili obiski stranišča pogostejši, kot bodo v tem trimesečju. Od vrha trebuha do sramne kosti se vam lahko pojavi temna navpična črta imenovana linea negra, ki po porodu izgine.

12. avgust 2008

Nosečnost po tednih - 14. teden


To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:






14.
teden
-velikost: 8,7 cm, -teža: 43 g
-razvoj: Otrok je že zmožen ritmično premikati roke in noge. Oči in ušesa se razijajo naprej, vrat raste, otrokova brada pa ne bo več dolgo nagnjena na prsni koš.
Vaš otrok bo naslednjih 8 tednov potreboval veliko kalcija za otrditev kosti, zato se priporoča uživanje mleka in mlečnih izdelkov.
Če je vaša želja po poslušanju dojenčka v trebuščku velika si lahko kupite tudi napravo za poslušanje - Angelsounds (omogoča poslušanje: kolcanja, brcanja in šibkih zvokov bitja otrokovega srca). Bitje srca bo previril tudi vaš ginekolog skoraj pri vsakem obisku, zato naprava še zdaleč ni nujen pripomoček.
-mamica: Nosečniški hormoni so se stabilizirali, počutile se boste bolje, imele boste več energije. Kljub temu pa lahko občutite zaprtje, saj bo vaša maternica čedalje bolj pritiskala na črevo.
Ginekolog vam bo pri drugem pregledu že izmeril višino maternice (meri se od vrha sramne kosti do vrha maternice). Na prsih in prsnem kolobarju boste lahko že opazile pigmente spremembe.
Če želite iti samoplačniški pregled nuhalne svetline, ki se izvaja med 11.-14. tednom nosečnosti je ta teden zadnja možnost.

11. avgust 2008

Nosečnost po tednih - 13. teden


To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:






13.
teden
-velikost: 7,4 cm, -teža: 23 g
-razvoj: Vaš otročiček se veliko giblje (čeprav verjetno še ne občutite gibov), lahko že iztegne prske, zeha ali sesa palec.
-mamica: Morda se boste že počutili nekoliko bolje in bodo vsaj nekatere tegobe zgodnje nosečnosti izginile. Ginekolog vam že lahko otiplje višino maternice, ki je sedaj v spodnji polovici trebuha. Maternica se bo nadalje širila navzgor in naprej.

Video (13. - 16. teden)

10. avgust 2008

Pridobivanje teže v nosečnosti

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Pridobivanje%20in%20izguba%20teze%20-%20weight%20gain.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info



Priporočljiva pridobitev teže se giblje:- običajno med 11 in 16 kg
To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu

otrocarije_net
- zelo mlade (najstnice) ali suhe mamice celo 14 do 20 kg.

Povečanje teže:
- prvo trimesečje: počasno povečanje 1-2 kg
- drugo in tretje trimesečje: približno 1/2 kg na teden

Iz česa izhaja pridobitev teže:
- posteljica (placenta): .........................1,2 kg
- plod (fetus): ......................................5,1 kg
- kri, dodatna tekočina: ..........................3 kg
- maternica, prsi, zadnjica, noge: .........2,7 kg
- plodovnica (amnijska tekočina): .........1,5 kg
_______________________________
Skupaj: ..............................................13,5 kg

Izguba teže:
- takoj po porodu: približno 6 kg
- nato z dojenjem, večjo aktivnostjo, nočnim vstajanjem.

7. avgust 2008

Vloga za brezplačen vrtec

Oprostitev plačila staršev za drugega in nadaljnje otroke iz iste družine je veljal od 1. septembra 2008 do 30.6.2012. Od 1.7.2012 se namreč za mlajšega otroka določi 30% plačila, za vsakega nadaljnjega mlajšega otroka pa so starši plačila oproščeni.

ZAKONODAJA
Sprva se je uporabljal Zakon o vrtcih in Pravilnik o plačilih staršev za programe v vrtcih. V letu 2011 je bil sprejet nov Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je na novo uredil to področje. V letu 2012 je bil sprejet Zakon o uravnoteženju javnih financ, ki je to boniteto za drugega otroka ukinil, razen za nadaljnje mlajše otroke.

Objavljeno: 7.8.2008, Posodobljeno: 27.10.2011, 11.12.2012, 9.3.2013

Preventivni pregledi v nosečnosti

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Preventivni%20pregledi%20v%20nosecnosti.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info

otrocarije_blog
NAMEN: aktiven zdravstveni nadzor nosečnic in ploda (ocena tveganja za neugoden izid nosečnosti).
ŠTEVILO PREGLEDOV: V času nosečnosti je treba opraviti 10 sistematičnih pregledov in 2 ultrazvočni preiskavi ter izvesti individualna svetovanja.

PRVI PREGLED: opravi ginekolog v času do 12. tedna nosečnosti; če pride na pregled prej, do 8. tedna nosečnosti, je do 12. tedna nosečnosti potrebna samo še ultrazvočna preiskava.
Prvi sistematični pregled nosečnice obsega:
– pregled zdravstvene dokumentacije;
– družinsko, osebno, ginekološko in porodniško anamnezo, usmerjena v dejavnike tveganja;
– preverjanje jemanja folne kisline;
– ginekološki pregled, bris materničnega vratu pa le, če je zadnji izvid starejši od treh let ali pa je bil ocenjen s PAP II ali več;
– orientacijski splošni somatski status, merjenje telesne teže in krvnega tlaka;
– laboratorijske preiskave: hemogram, krvna skupina in Rh D, ICT, serološke preiskave na toksoplazmozo, sifilis, hepatitis B (tik pred porodom ali ob porodu), urinske preiskave (albumen, sediment).
–Individualno zdravstveno vzgojno svetovanje v nosečnosti obsega zdravstvena priporočila v zvezi z nosečnostjo, s posebnim poudarkom na delu, ki ga nosečnica opravlja, ter je posvečeno vzpodbujanju zdravega načina življenja in prehrane.
–Izdaja materinske knjižice z vpisanimi podatki opravljenega pregleda, preiskav in opozoril. Materinska knjižica je obvezna dokumentacija preventivnega programa nosečnic.

PONOVNI SISTEMAT. PREGLEDI: okvirno v 24., 28., 35. in 40. tednu nosečnosti in jih mora opraviti izbrani ginekolog. V 20. tednu nosečnosti se opravi ultrazvočni pregled in usmerjen pogovor z nosečnico. Ostalih pet sistematičnih pregledov v 16., 32., 37., 38. in 39. tednu nosečnosti pa opravi diplomirana babica ali za samostojno delo izobražena diplomirana medicinska sestra. Če v ginekološkem timu ni zaposlena diplomirana babica ali za samostojno delo izobražena diplomirana medicinska sestra, opravi tudi te preglede ginekolog.

Ponovni preventivni sistematični pregledi nosečnic obsegajo:
– pregled zdravstvene dokumentacije;
– osebno in nosečnostno anamnezo od zadnjega pregleda;
– ginekološki pregled po presoji, merjenje oziroma ocena rasti maternice, CTG (po strokovni presoji, skladno z veljavnimi strokovnimi priporočili);
– merjenje telesne teže, krvnega tlaka;
– laboratorijske preiskave: urin (albumen, sediment), hemogram (še dvakrat v nosečnosti), ICT (28. teden) pri Rh-D-negativnih nosečnicah.

Ultrazvočne preiskave v nosečnosti
  1. Prva ultrazvočna preiskava se opravi v obdobju med 8. in 12. tednom nosečnosti (izključitev oziroma potrditev večplodnih nosečnosti in horionosti, nepravilnosti maternice, nepravilnosti zgodnjih oblik nosečnosti, nepravilne tvorbe v spodnjem delu trebuha, ne obsega pa pregleda nuhalne svetline).
  2. Druga ultrazvočna preiskava se opravi okrog 20. tedna nosečnosti (morfologija ploda, ocena plodove rasti).
Pri obremenilni anamnezi oziroma kliničnem izvidu se opravi ultrazvočni pregled v 30. do 32. tednu nosečnosti in je del kurativne obravnave. Enako velja za ultrazvočno ugotavljanje lege posteljice oziroma vstave ploda, če obstaja klinični sum za nepravilnosti.

Presejalni testi za Downov sindrom
Nosečnice, stare med 35 in 37 let v času pričakovanega dneva poroda, imajo pravico do presejalnega testa, ki je lahko merjenje nuhalne svetline ali trojni presejalni test (THT). Po 37. letu starosti v času pričakovanega dneva poroda ima nosečnica pravico do kariotipizacije (horionska biopsija ali amniocenteza).
Poseg se opravi v ustrezno opremljenem centru, za kromosomsko preiskavo pa v verificiranem laboratoriju. Enako velja za laboratorijsko vrednotenje THT.
Do kariotipizacije so upravičene – ne glede na starost – tudi nosečnice s pozitivnim presejalnim testom.

4. avgust 2008

Cepljenje otrok

Cepljenje je trenutno najbolj učinkovit način pred širjenjem nekaterih nalezljivih bolezni (po zdravniški doktrini seveda). V spodnji tabeli so časovno prikazana cepljenja otrok.

ZAVRNITEV CEPLJENJA:
Nekateri starši so kljub temu v dvomih o koristnosti in morebitni škodljivosti cepljenja. Po potrebi bo vaš pediater podal predlog za opustitev cepljenja, ampak le v naslednjih primerih:

  • alergije na sestavine cepiva
  • resnega nezaželenega učinka cepiva po predhodnem odmerku istega cepiva
  • bolezni ali zdravstvenega stanja, ki je nezdružljivo s cepljenjem
  • drugo
Starši se ob vsakem cepljenju gotovo srečujete s strahom morebitnih stranskih učinkov cepljenj. Dejstva kažejo na to, da se pri določenem odstotku cepljenih otrok pojavijo zapleti. Več o možnih stranskih učinkih in o aktivnostih za ukinitev obveznega cepljenja si lahko preberete na spletni strani Društva za svobodo odločanja-SVOOD.

KAM SE CEPI OTROKA:
- mišica na sprednji strani stegna (dojenčke oz. otroke mlajše od enega leta),
- mišica zgornjega dela nadlahti (otroke starejše od enega leta),
- vkapanje cepiva v usta (le pri nekaterih cepivih npr. rotavirusno cepivo).

Nekatera cepiva so kombinirana- eno cepivo za več vrst bolezni.

DRUGA "NEOBVEZNA" CEPLJENJA:

  • gripa (samoplačniško, obnavljanje vsako leto jeseni)
  • klopni meningoencefalitis (samoplačniško, 3 odmerki z pričetkom cepljenja pozimi, obnavljanje čez 3 leta)
  • norice (samoplačniško, 1 odmerek do 12 let, drugače 2 odmerka)
  • okužba s humanimi virusi papiloma (samoplačniško, za dekleta priporočljivo do 12 leta)
  • pnevmokokne okužbe (samoplačniško, 1 odmerek, obnavljanje čez 5 let)
  • rotavirusne okužbe (samoplačniško, dojenčki po 6. tednu do otrokovega 24. tedna starosti (6. meseca)).

POVEZAVE
Več o cepljenih najdeš tukaj.

2. avgust 2008

Zdravstveni pregledi otrok

Preventivni pregledi so zakonsko opredeljeni takole:

1. dojenčki in predšolski otroci do 6. leta starosti:
– sistematični pregledi dojenčkov v 1., 3., 6., 9., 12. in 18. mesecu starosti;
– ultrazvočna preiskava kolkov ob rojstvu in v 3. mesecu;
– sistematični pregledi malih otrok v 3. letu s psihološkim testiranjem in 5. letu starosti z logopedskim presejanjem;
Denverski razvojno-presejalni test pri vseh pregledih v prvem, tretjem in petem letu starosti;
– namenski pregledi dojenčkov v 2. mesecu starosti in pred vstopom v vrtec in namenski pregled pred odhodom na organizirano zdravstveno letovanje;
– 8 patronažnih obiskov v družini z dojenčkom v starosti do enega leta, dva dodatna patronažna obiska pri dojenčkih slepih in invalidnih mater do 12. meseca otrokove starosti in po en obisk v 2. in 3. letu starosti;
– cepljenja in druge storitve, s katerimi se preprečujejo širjenja nalezljivih bolezni, ki jih določa republiški imunizacijski program;

2. šolski otroci, mladina in študentje:

– sistematični pregled v času do šest mesecev pred vstopom v osnovno šolo (če se ne pokriva s pregledom v 5. letu starosti);
– sistematični pregledi v 1., 3., 5. in 7. razredu osnovne šole;
– sistematični pregled v 1. in 3. letniku srednje šole;
– sistematični pregledi študentov prvih in zadnjih letnikov višjih in visokih šol;
– sistematični pregledi mladine, ki se ne šola redno, v 18. letu starosti;
– namenski pregled pred odhodom na organizirano zdravstveno letovanje;
– cepljenja in druge storitve za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, ki jih določa republiški imunizacijski program;
– izdaja zdravniškega mnenja o sposobnosti otroka za začetek šolanja, ki ga vključuje sistematični pregled šolskega novinca pred vstopom v osnovno šolo (medicinsko svetovanje šolskemu novincu in njegovim staršem);
– izdaja zdravniškega mnenja, potrebnega za nadaljnje šolanje, ki ga vključuje zadnji sistematični pregled v času šolanja (medicinsko svetovanje učencu in njegovim staršem);
– dva patronažna obiska na leto pri slepih in slabovidnih z dodatnimi motnjami v starosti od 7 do 25 let, ki so v domači oskrbi in se ne šolajo;