KDAJ: Normalne vrednosti so med 36,2 in 37,2°C. O povišani telesni temperaturi (vročini) pri dojenčkih govorimo, ko telesna temperatura, merjena pod pazduho preseže 37,2 °C, merjena v ušesu 37,5 °C in izmerjena v ritki 38 °C.
ZDRAVLJENJE: Pri dojenčkih in otrocih je priporočeno zniževanje temperature nad 38°C . Običajno že po 3 mesecu otrokove starosti pediater predpiše sirup ali svečke proti povišani telsni temperaturi (Paracetamol). Do 3 meseca starosti pa mu sami ne dajemo nič, saj gremo pri vročini nad 38°C k zdravniku. Vročino lahko znižamo na več načinov:
- SPLOŠNI UKREPI: ponudimo otroku več tekočine (ogreto na sobni temperaturi), ponudimo mu naravna sredstva (sok rdeče pese, lipov čaj, sok jasminovih plodov), otroka primerno oblečemo v lahka oblačila iz naravnih materialov in pokrijemo le z bombažno odejo, temperatura bivalnega prosotra naj bo 20-22°C. Redno zračanje prostora.
- NARAVNE METODE: mlačne kopeli (voda 36-37°C dodajamo počasi hladno, da dosežemo 29-34°C, po nekaj minutah otroka obrišemo in oblečemo), mlačni ovitki (zavijemo z mlačno vodo ožeto rjuho otroka nato pokrijemo s suho, počakamo par minut, obrišemo in oblečemo otroka), prebrisavanje z mlačno vodo (prebrišemo otroka z mlačno vodo 29-32°C)
- ZDRAVILA:
- Sirupi: Calpol (gsk), Daleron (Krka), Lekadol (Lek)
Vedeti moramo, da prične vročina padati šele po 30-60 minutah in pade najnižje po 2-3 urah (za 1-2°C) in po 4-6 urah spet naraste. Vročina hitreje in občutneje pade pri virusnih okužbah kot pa pri bakterijskih.
KDAJ K ZDRAVNIKU:
- če se vam zdi, da je otrok prizadet, resno bolan, ni preveč živahen
- če otroku naraste vročina s hudo mrzlico
- če se otrokovo stanje slabša
- če traja vročina več kot 3 dni
- če otrok še ni dopolnil 3 mesecev (sami mu v tem obdobju ne moremo dajati zdravil) in ima vročino prek 38°C
- vedno če ima otrok vročinske krče (to je takrat, ko med napadom otrpne, se ne odziva, obrača oči, stiska pesti in se stresa)
- v vseh primerih starosti z vročino, ki preseže 40°C
- lahko pa vsaj pokličemo v zdravstveni dom in se podrobneje pozanimamo, ter vseskozi opazujemo otroka.
ALI STE VEDELI? V otroškem obdobju je uravnavanje telesne temperature nestabilno in to tem bolj, čim mlajši
Oglejte si še:
Merjenje telesne temperature (vrste termometrov, način merjenja)
Temperatura zraka, telesa in vode (prostor, kopanje, povišana telesna temperatura)