PREGLED:
Običajno pediater že v porodnišnici preveri ali so moda spuščena, vendar ste lahko na to pozorni tudi sami. Če nikoli ne vidite ali ne občutite mod svojega dečka, opozorite zdravnika, da jih bo pregledal. V določenih primerih namreč govorimo tudi o »mobilnih« testisih, ko se testis premika iz trebušne votline v mošnjo (če je testis večino izven mošnje se običajno tudi priporoča operacija).
NESPUŠČENA MODA:
Stanje ko eden ali oba testisa nista spuščena v modnik (ob rojstvu oz. po prvem letu starosti) imenujemo kriptorhizem. Višja temperatura v trebušni votlini oz. dimeljskem kanalu lahko povzroči sterilnost mod, prav tako je to stanje povezano z višjim tveganjem za pojav raka na modih (po nekaterih podatkih od 5% do 20%). Študije so pokazale, da zgodnja operacija zmanjša možnost kašnejših zapletov.
MOŽNOST POJAVA:
Testisi niso spuščeni pri približno 3% rojenih dečkov in pri 30% nedonošenih dečkov. V 95% primerov se napaka pojavi na enem testisu.
DEJAVNIKI POVEČANEGA TVEGANJA:
- Prezgoden porod
- Nizka porodna teža
- Nosečnost z dvojči
- Downov sindrom
- Gestacijski diabetes
- Uživanje alkohola
- Hormonske motje zarodka (med drugim na spuščanje mod vpliva tudi testosteron)
- Izpostavljenost matere različnim strupom
- Starost matere pod 20 let
- Pojavnost v družini
DIAGNOSTICIRANJE:
- Ultrazvok
- Laparoskopija (pregled z optičnim sistemom)
- »Čakanje«, da se moda spustijo sama od sebe (pogosto se to zgodi do 4 meseca starosti)
- Hormonska terapija (se uporablja redko)
- Operativni poseg (pri splošni anasteziji), ki se ga običajno opravi v času od 1-2 leta starosti otroka (včasih tudi kasneje). Poseg se opravi zaradi preprečevanja neplodnosti, morebitne nagnjenosti k malignosti (rakovim obolenjem) in zaradi psiholoških vzrokov.
Ni komentarjev:
Objavite komentar