5. december 2020

Miklavž, Božiček in Dedek Mraz

Trije možje, ki obdarijo otroke ob novem letu - krščanski Sveti Miklavž, ameriški Božiček in "komunistični" Dedek Mraz. Ne glede na njihov izvor so jih otroci zelo veseli, še posebej če so zelo radodadarni.

Sveti Miklavž
(Nikolaj): Miklavž je svetnik in stanuje v nebesih, torej prihaja k nam iz nebes. Otroke obdaruje 6. decembra zjutraj. Miklavž je bil škof, torej je oblečen v škofovska liturgična oblačila, na glavi ima škofovsko kapo, v roki pa škofovsko palico. Spremljajo ga angeli in parklji (hudiči). Miklavž prihaja k nam peš ali tudi na saneh (ki pa jih ne vlečejo severni jeleni, pač pa ponavadi konjska vprega). Običaj je, da otroci večer pred dnem Sv. Miklavža (5. decembra) nastavijo peharje v katere jim dobri mož ponoči prinese darila.

Božiček (ang. Santa Claus): Božiček stanuje na severnem tečaju (ali na skrajnem severu Skandinavije). Božiček obdaruje otroke na božično jutro - 25. decembra. Oblečen je v škratovska oblačila rdeče barve z belo krzneno obrobo. Spremljajo ga škrati. Pripelje se sanmi, ki jih po zraku vlečejo severni jeleni. Prvi v vpregi je jelenček Rudolf.

Dedek Mraz: Izvira iz Rusije in domuje pod Triglavom. Otroke obdaruje pred novim letom ali (predvsem doma) na novoletno jutro. Oblečen je v ovčji krznen plašč s slovenskimi vzorci, v roki ima sprehajalno palico, na glavi ima polhovko. Ponavadi nima spremljevalcev, lahko pa ga spremljajo palčki. Pripelje se s sanmi (s konjsko vprego).

16. november 2020

5. oktober 2020

Teden otroka 2020

Teden otroka se letos pričenja v ponedeljek 5. oktobra 2020.
V tednu otroka se organizirajo različne aktivnosti otrok in razvedrilni programi za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji. 

LETOŠNJA TEMA:

»Odgovor je pogovor. «


Letošnji Teden otroka bo potekal od 5. do 11. oktobra.
V času Tedna otroka zveze in društva prijateljev mladine organizirajo različne prostočasne in razvedrilne aktivnosti za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji, obeležujejo pa ga tudi vrtci in šole.

Vletošnjem letu se Teden otroka povezuje s TOM telefonom, ki praznuje 30 let. Odgovor je pogovor je tako tema, ki združuje praznovanje obletnice TOM telefona in Teden otroka.
Vir: Zpms

PRETEKLA LETA:
  • Tema v letu 2020 (5.-12. okt. 2020): "Odgovor je pogovor"
  • Tema v letu 2019 (7.-13. okt. 2019): "Naše pravice"
  • Tema v letu 2018 (1.-7. okt. 2018): "Prosti čas"
  • Tema v letu 2017 (2.-8. okt. 2017): "Povabimo sonce v šolo"
  • Tema v letu 2016 (3.-9. okt. 2016): "Svet, v katerem želim živeti"
  • Tema v letu 2015 (5.-11. okt. 2015): "Nekaj ti moram povedati"
  • Tema v letu 2014 (6.-12. okt. 2014): "Za razigrano in ustvarjalno otroštvo"
  • Tema v letu 2013 (7.-13. okt. 2013): "Kako je biti otrok v današnji družbi"
  • Tema v letu 2012 (1.-7. okt. 2012): "Radosti in stiske odraščanja"
  • Tema v letu 2011 (3.-11. okt. 2011): "Pojdiva s knjigo v svet" in je posvečena 50. obletnici Bralne značke. Z njo želijo opozoriti na pomen branja.
  • Tema v letu 2010 (4.-10. okt. 2010): "Mediji za bogatejše otroštvo"
  • Tema v letu 2009 (5.-11. okt. 2009): "Otroku v korist - naše osnovno vodilo".
  • Tema v letu 2008 (6.-12. okt. 2008): "Nekoga moraš imeti rad". Poudarek naj je bil na pravicah otrok in družinskem življenju, ter skrb da otroci ne bi bili prepuščeni sami sebi.
ALI STE VEDELI?
Teden otroka je program Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki temelji na praznovanju Svetovnega dneva otroka. Leta 1956 ga je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov in si za ta dan izbrala prvi ponedeljek v mesecu oktobru.

Objavljeno: 5.10.2014, Posodobljeno: 3.10.2015, 1.10.2018, 7.10.2019, 5.10.2020

4. april 2020

Izdelava obrazne zaščitne maske - šablona, kroj za šivanje, tiskanje

Zelo udobno obrazno zaščitno masko za usta in nos si lahko izdelate kar sami doma:

POSTOPEK:
1. natisnite priloženi PDF kroja za masko ali izdeljate šablono ter obrežite dvojno plast tekstila 2 x (tako dobite 4 enake dele)
2. po okroglini zašijte vsako od izrezanih plasti (torej šivate 2x po okroglinah)
3. nato imate dva sloja, ki ju razgrnete in pošijete še po zgornji in spodnji strani (po dolžni)
4. sedaj obrnete celoten izdelek okrog, tako da bodo šivi znotraj dvoslojne maske (tako skrijemo šive)
5. po kratkih robovih zavahnimo robe za slab cenitmeter navznoter in dodajte elastiko, ki jo prišijete hkrati, ko zaključujete šivanje kratkih stranskih robov (šivate torej po levi in desni strani).

P.S. Dolžnina elastik je odvisna od razsteglijivosti (elastika naj bo dolga približno 8-10 cm).


ŠABLONA, KROJ ZA ŠIVANJE - PDF dokument za tiskanje:
http://otrocarije.net/meniji/naredi%20si%20sam/slike_naredi_si_sam/face_mask_diy_homemade_virus_covid_protective_paper_temmplate.pdf

VIDEO VSEBINA:

25. marec 2020

Zmanjšanje števila nosečniških pregledov zaradi koronavirusa COVID-19

Zaradi zmanjševanja števila delujočih ginekoloških ambulant bodo prvi pregledi v nosečnosti zaradi epidemije nekoliko pozneje.

Preventivni pregledi zdravih nosečnic bodo po novem (zaradi epidemije koronavirusa COVID-19) potekali:
  • med 11. in 14. tednom, ko bodo izvajali tudi merjenje nuhalne svetline, 
  • med 20. in 24. tednom z morfologijo, 
  • v 28. tednu, 
  • med 32. in 34. tednom ter 
  • v 37., 39. in 40. tednu. 
Skupno: cca 7 pregledov 

Ultrazvočno preiskavo z biometrijo bodo zaradi manjšega števila rednih pregledov opravili v 37. tednu nosečnosti.

Kot do zdaj bodo potekale presejalne preiskave in diagnostične preiskave za kromosomopatije, obravnave nosečnic s sumom ali ugotovljeno gestacijsko boleznijo ali ogroženostjo ploda ter obravnave nosečnic s kroničnimi boleznimi ali s predhodno znanim povečanim tveganjem za zaplete v nosečnosti.

Običajni pregledi pred epidemijo so potekli približno takole:
  • 8. – 12. teden: Prvi pregled, prvi ultrazvok, PAP test, ,določitev datuma poroda, pridobitev materinske knjižice, prve laboratorijske preiskave krvi in urina 
  • 10. – 14. teden: morfologija ploda, nuhalna svetlina 
  • 16. – 18. teden: tehtanje, merjenje pritiska, opcijsko ultrazvok, laboratorijske preiskave krvi in urina 
  • 20. – 23. teden: tehtanje, merjenje pritiska, morfologija ploda
  • 26. – 28. teden: tehtanje, merjenje pritiska, morfologija ploda, laboratorijske preiskave krvi (Rh faktor) in urina
  • 32. teden: tehtanje, merjenje pritiska, morfologija ploda, laboratorijske preiskave krvi (hemoglobin) in urina, prejem napotnice za porod
  • 35. teden: tehtanje, merjenje pritiska, ultrazvok, pregled urina in po potrebi Abdominalna dekompresija
  • 37. teden: tehtanje, merjenje pritiska, CTG, urin
  • 38. teden: tehtanje, merjenje pritiska, CTG, urin
  • 39. teden: tehtanje, merjenje pritiska, CTG, urin
  • 40. teden: tehtanje, merjenje pritiska, CTG, urin
  • 41. teden: tehtanje, merjenje pritiska, CTG, ginekološki vaginalni pregled, urin
Skupno: cca 12 pregledov 


14. marec 2020

Nosečnost, porod in Koranavirus COVID-19

COVID-19, NOSEČNOST IN POROD

NOSEČNOST

Malo je znanega o poteku COVID-19 v nosečnosti. Intrauterina ali perinatalna okužba nista opisani, laboratorijsko ni dokazanega prenosa virusa na plod.
Po do sedaj znanih podatkih nosečnice niso bolj ogrožene od splošne populacije, je pa potrebna posebna pozornost pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi. Trenutno ni podatkov o smrti nosečnic zaradi COVID-19. Bolezen pri nosečnicah običajno poteka v obliki blage gripe/prehlada, predvsem s kašeljem, vročino in kratko sapo. Zaenkrat je opisan en primer nosečnice, ki je potrebovala mehansko ventilacijo, imela urgentni carski rez v 30.t.n., po katerem je hitro okrevala.
Ni dokazov, da virus prehaja na plod v nosečnosti. Testirali so amnijsko tekočino, posteljico, popkovnico, vzeli brise žrela novorojencem in materino mleko okuženih nosečnic, vsi testi so bili negativni na virus. Trenutno ni dokazov o prenosu preko genitalij.
Vpliv na plod. Ni podatkov o povečanem tveganju za splav. Ker ni znakov prehoda virusa na plod v maternici, je možnost prirojenih napak ploda zaradi virusa malo verjetna. Poročila so o prezgodnjih porodih zaradi COVID-19, vendar je trenutnih podatkov premalo za zaključke.
Priporoča se, da se radiološke preiskave v nosečnosti opravijo kot pri nenosečih ženskah: RTG, CT prsnega koša. Ob tem je potrebno plod zaščiti po običajnih protokolih.
Ob okužbi s COVID-19, v primeru indikacije za antenatalne kortikosteroide, ni do sedaj znanih kontraindikacij za aplikacijo.
V primeru akutne okužbe s COVID-19 v nosečnosti, naj nosečnice postopajo po uradno objavljenih priporočilih. Svetuje se pregled pri ginekologu 14 dni po končani okužbi. Svetuje se UZ spremljanje rasti ploda – nasvet je podan na podlagi IUGR v  60% pri SARS okužbi in pojava abrupcije posteljice pri okužbi MERS.

POROD

Priporočamo, da ženske z znaki okužbe in pričetkom poroda, predhodno obvestijo lokalno porodnišnico o njihovem prihodu.
Spremljati je potrebno telesno temperaturo, frekvenco dihanja in saturacijo krvi s kisikom ženske med porodom. Saturacija naj bo nad 94%. Uvedba razširjenega spremljanja stanja glede na klinično sliko. Le nujno potrebno osebje naj bo v stiku z okuženo nosečnico.
Zaradi povečanega tveganja za fetalni distres, se svetuje kontinuiran CTG med porodom.
Način poroda. COVID-19 naj ne vpliva na način poroda. Izjema je respiratorno stanje nosečnice, ki zahteva urgentno dokončanje nosečnosti. Sama okužba ob stabilnem stanju porodnice ni indikacija za dokončanje poroda s carskim rezom.
Ni kontraindikacij za spinalno ali epiduralno analgezijo. Svetuje se epiduralna analgezija v začetku poroda pri ženskah s sumom na ali potrjenim COVID-19, da se zmanjša potreba po splošni anesteziji v primeru urgentnega carskega reza, kjer je tveganje za razsoj virusa večje.
Po trenutnih podatkih je odloženo pretisnjenje popkovnice še vedno priporočljivo. Otroka se obriše kot običajno.
Ob sprejemu v porodno sobo odvzamemo bris nožnice (bris, ki se uporablja tudi za ugotavljanje okužbe z gripo). Po porodu odvzamemo košček posteljice (cca 0,5 x 0,5 cm) in ga v suhi sterilni posodi pošljemo na mikrobiološki pregled. Posteljico s popkovnico pošljemo na histopatološki pregled.
Elektivne posege pri okužbi s COVID-19 naj se izvaja na koncu operativnega programa. Če je omogočeno, naj se operacije izvaja v drugi operacijski dvorani. Osebje naj bo zaščiteno po veljavnem protokolu, prisotno naj bo minimalno osebja.

NOVOROJENCI

Vse novorojenčke mater, ki imajo potrjeno okužbo s COVID-19, je potrebno testirati na COVID-19. Novorojenca testiramo v prvih 24 urah po porodu z odvzemom brisa nazofarinksa. V primeru, da je bris negativen, ga ponovimo sedem dni po prvem odvzemu brisa. Po odpustu novorojenca iz porodnišnice  je potrebno nadaljnje sledenje. O tem je potrebno obvestiti izbranega pediatra. Če ga porodnica še ni izbrala, ga je potrebno izbrati pred odhodom iz porodnišnice.
Če je test pozitiven in novorojenec ne kaže znakov okužbe ga izoliramo in opazujemo.
V primeru, da je novororojenec pozitiven in kaže znake dihalne stiske, je predvidena premesitiev na Klinični oddelek za intenzivno terapijo otrok UKC Ljubljana.
Dojenje. Do sedaj še ni dokazanega prehoda virusa preko materinega mleka na otroka. Po trenutnih podatkih so koristi dojenja večje od tveganja prenosa, zato se dojenje svetuje. Potreben je posvet z otročnico, saj je prenos ob dojenju, zaradi bližnjega kontakta, vseeno možen. V primeru dojenja so potrebni zaščitni ukrepi: Umivanje rok pred dotikanjem otroka, dojk ali črpalke in stekleničk. Nošenje obrazne maske med dojenjem. V primeru, da je potrebno izčrpavati mleko, naj porodnica dobi lastno črpalko. Potrebno je dosledno upoštevanje čiščenja črpalke po vsaki uporabi. Možnost je tudi hranjenje otroka z načrpanim mlekom s strani druge zdrave osebe.
Viri
  • Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Royal College of Midwives, Royal College of Paediatrics and Child Health, Public Health England, Health Protection Scotland. Coronavirus (COVID-19) infection and pregnancy. Dostopno na: https://www.rcog.org.uk/coronavirus-pregnancy.
Pripravila Ginekološka klinika UKC Ljubljana

Vir: NIJZ 13. 3. 2020 https://www.nijz.si/sl/nosecnost-in-porod-covid-19-strokovna-javnost