26. februar 2009

Dviganje in nošenje otroka

Pravilno dviganje otroka - z nogami in ne s hrbtenico:

Če otroka nosimo ob boku imamo hrbtenico ukrivljeno, kar lahko povzroči bolečine med lopaticami in v križu:

Obstaja sicer pas za nošenje otroka, ki je novost na slovenskem trgu (Hippychick Hip seat; prodaja ga trgovina Buši):


Objavljeno: 30.3.2008, Popravljeno:26.2.2009

25. februar 2009

Držanje, prenašanje, dvigovanje (handling) dojenčka

Spodaj vam je na voljo brezplačna brošura, ki jo je izdal Inštitut za varovanje zdravja.

Vsebina brošure:
- Kako dojenčka pravilno držimo in nosimo?
- Dojenje in hranjenje po steklenički
- Podiranje kupčka
- Polaganje in dvigovanje dojenčka
- Med previjanjem
- Pase kravice
- Kdaj lahko nosimo dojenčka bolj pokonci?
- Sedenje
- Večji otroci
- Igra
- Po svetu
- Kako ravnamo ko dojenček joka?

20. februar 2009

Pustni krofi - recept

Sestavine za pustne krofe (12 krofov):
-1/2 kg zmesi HIT-MIX (malo brezplačne reklame - recept je povzet iz moke Hit-mix Žito)
-3,5 dag kvasa
-3,5 dag masla (ali margarine)
-2 jajci
-2 jedilni žlici ruma
-1,3 dcl mlačne vode (cca.)

Priprava:
Iz vseh sestavin zamesite testo (v kolikor imate doma aparat za peko kruha, se zelo dobro obnese program za gnetenje)
Testo naj na toplem počiva 30 minut. Testo nato razdelite na 12 kosov, pregnetite in oblikujte kroglice, ki jih odlagate na pomokano površino (prtič, pekač,...). Narahlo jih z dlanjo pritisnite navzdol. Pustite vzhajati cca. 60 minut.

Cvrtje:
V večji posodi pripravite olje. Olje je dovolj segreto, ko se ob leseni žlici (če jo odložite v olje) delajo mehurčki (pazite da olje ni prevroče, sicer se bodo krofi prehitro zapekli, notri pa bodo surovi). Krofe v olje položite tako, da gre vrhnja stran v olje. Pokrijte s pokrovko in cvrite 3-4 minute na eni strani, nato krofe obrnite in jih ponovno cvrite 3-4 minute (tokrat brez pokrovke).
Če se vam olje preveč peni dodajte vanj svež korenček (v kosu).

Ko se krofi nekoliko ohladijo jih napolnite z marmelado (uporabite brizgalnik z daljšim nastavkom).

16. februar 2009

Bolniška med nosečnostjo (trajanje, komisija, podaljšanje)

KDO IZDA BOLNIŠKO
- Izbrani osebni zdravnik (razen osebnega ginekologa in osebnega zobozdravnika) je pooblaščen tudi za ugotavljanje nezmožnosti za delo in drugih razlogov za začasno zadržanost od dela do 30 dni.(34. člen Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju)
Vaš ginekolog vam bo tako izdal Obvestilo zdravniku (bel listič), katerega predložite svojemu osebnemu zdravniku, ki vam nato izda bolniški list.

TRAJANJE BOLNIŠKEGA STAŽA -UPRAVIČENE ODSOTNOSTI Z DELA
- Do 30 dni plačuje nadomestilo delodajalec (vendar največ 120 dni v letu), nato plačuje nadomestilo ZZZS.
(137. člen Zakon o delovnih razmerjih)

KOMISIJSKA OBRAVNAVA - PODALJŠANJE BOLNIŠKEGA STAŽA
- Če je bolniški staž daljši od 30 dni osebni zdravnik napoti zavarovanca na zdravniško komisijo in ta odloči o morebitnem podaljšanju.

Ginekolog vam zopet izda bel listič Obvestilo zdravniku, katerega predložite osebnemu zdravniku. Ta pošlje vašo zdravniško kartoteko na komisijo. Običajno vas pozovejo tudi, da priložite kopijo materinske knjižice. Komisija običajno pri manj rizičnih nosečnostih (vzrokih kot so npr.: jutranja slabost, utrujenost, bolečine v križu, krčne žile, hemeroidi, krči...) podaljša bolniški staž le za teden ali dva (npr. do izdaje odločbe).
Če se kljub temu ne počutite zmožne delati, lahko za obdobje 2 tednov koristite vaš letni dopust in nato zopet zaprosite ginekologa za nov 30 dnevni bolniški staž. Prekinitev med eno in drugo 30-dnevno bolniško odsotnostjo mora biti vsaj 10 delovnih dni.

VIŠINA NADOMESTILA:
90% osnove ob zadržanosti od dela zaradi bolezni.
(31. člen Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju)
DOBRO JE VEDETI: Za izračun porodniškega dopusta vam bo pristojni Center za socialno delo vključil 12 mesečno povprečje dohodkov, zato vam bo morebiten bolniški staž nekoliko zmanjšal porodniško nadomestilo.

Povezave:
Pravilnik o varovanju zdravja pri delu nosečih delavk, delavk, ki so pred
kratkim rodile ter doječih delavk
(pdf)
Nosečnice na delu - Inšpektorat RS za delo (pdf)

9. februar 2009

Znaki poroda, popadki, odtekanje vode

KDAJ V PORODNIŠNICO?
  • Odtekanje vode (plodovnice): hitro odtekanje oz. po kapljicah. To spoznate po tem da vode ne morete zadržati kot običajnega urina. Bodite čimveč v ležečem položaju ter se takoj se odpravite v porodnišnico.Če nimate svojih popadkov vam bodo v porodnišnici verjetno aplicirali zdravila za sprožitev popadkov (umetne popadke).
  • Popadki: so podobni menstrualni bolečini, krčenje se začne pri vrhu maternice in potuje navzdol. Takoimenovani "lažni popadki" oz. Braxton-Hicksovi popadki pa vas lahko včasih tudi zavedejo. Med popadki je priporočljivo gibanje.
Za prave popadke je značilno:
-potekanje v rednih časovnih intervalih,
-postajajo čedalje bolj intenzivnejši (boleči),
-premori med njimi so čedalje krajši,
-na začetku običajno nastopijo v pol ure 2-3 popadki,
-tekom prve porodne dobe postajajo popadki pogostejši do viška, ki znaša 2-3 popadke na 10 minut,
-ritem popadkov postaja enakomernejši (posamezen popadek traja 30-60 sekund).

-Prvorodke
- ko imate redne popadke na 5 minut, ki trajajo vsaj 40 sekund se odpravite v porodnišnico (kako zgodaj pa je odvisno od vaše razdalje do porodnišnice).
-Drugorodke in ostale - pa ob rednih popadkih na 7-10 minut.
  • Krvavitve: takoj se odpravite v porodnišnico. V primeru močnejše krvavitve pokličite reševalno vozilo.
  • Topa bolečina (čvrst trebuh) in umiritev dojenčka: Odpravite se v porodnišnico.
  • Ste čez termin poroda: 3-5 dni po predvidenem datumu poroda se oglasite na pregledu v porodnišnici (dopoldne). Spremljajte otrokove gibe. Če otroka ne čutite pojdite takoj v porodnišnico.

3. februar 2009

Otroci v prometu – kaj pravi zakon

Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP) med drugim ureja tudi vključevanje otrok v promet.

HOJA IN OTROK


-
Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let, če to dovolijo starši, posvojitelji oziroma skrbniki (91.člen).

- Otroci morajo ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti med hojo po cesti nositi na vidnem mestu na strani, ki je obrnjena proti vozišču, odsevnik, ki ne sme biti rdeče barve in katerega odsevna površina na vsaki strani meri najmanj 20 cm2. Otroci prvega in drugega razreda osnovne šole, morajo na poti v šolo in iz nje nositi tudi rumeno rutico. (91.člen).

KOLO IN OTROK
- Mlajši otroci od 14 let morajo med vožnjo (in prevozom kot potnik) s kolesom (ali kolo s pomožnim motorjem) nositi pripeto homologirano zaščitno kolesarsko čelado (ali motoristično čelado). (84.člen)

- V priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, ni dovoljeno prevažati oseb, razen v priklopnem vozilu, konstruiranem in namenjenem za prevoz enega ali dveh otrok.

- Na kolesu je dovoljeno prevažati otroka mlajšega od osem let, če je kolo dodatno opremljeno s stopalkami za noge, je na kolesu pritrjen poseben sedež za otroka, ki:
>ustreza velikosti otroka;
>je trdno povezan s kolesom;
>je nameščen tako, da ne ovira voznika, mu ne zmanjšuje preglednosti in gibljivosti;
>onemogoča poškodovanje otroka.

- Na kolesu in v priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, sme prevažati otroka le polnoletna oseba (103.člen).

- Potnik na motornem kolesu je lahko le oseba, starejša od 12 let (104.člen).

- Otrok do šestega leta starosti sme voziti kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa (137.člen).

- Otrok do 14. leta starosti, ki nima opravljenega kolesarskega izpita, sme voziti kolo v cestnem prometu le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka.

- Kolo sme samostojno voziti v prometu na cesti otrok, star najmanj osem let, ki ima pri sebi veljavno kolesarsko izkaznico, in oseba, ki je starejša od 14 let.

AVTO/TRAKTOR IN OTROK


- Otrok, mlajši od 12 let, se sme na traktorju ali na delovnem stroju voziti le, če je zavarovan z njegovi telesni rasti primernim zadrževalnim sistemom (102.člen).

- Med vožnjo v dvoslednem motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom mora biti otrok, mlajši od 12 let ali manjši od 150 cm, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti in telesni masi. V osebnem avtomobilu, v katerem zaradi konstrukcijskih lastnosti avtomobila otroka ni mogoče zavarovati na tak način, sme sedeti tak otrok le na zadnjem sedežu (102.člen).



Zakon torej izrecno NE prepoveduje uporabe otroškega avtosedeža na sprednjem avtomobilskem sedežu. V primeru, da vaš avto ne omogoča izklopa zračne blazine na sovoznikovi strani pa stroka vsekakor priporoča, da otroški sedež namestite zadaj.

2. februar 2009

Sobivanje enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom

ZAKONODAJA:
Pravico staršev do sobivanja v zdravstevnem zavodu ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (pomaknite se po strani navzdol in si oglejte 23. člen zakona) v 23. členu zakona. Enemu od staršev je iz naslova obveznega zavarovanja torej omogočeno sobivanje v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let.

OD KDAJ TO VELJA:
Sprememba zakona je bila sprejeta 11.7.2008, objavljena v Uradnem listu 25.7.2008, velja od 1.1.2009 (Uradni list RS, št. 76/2008 z dne 25.07.2008). Novela v 13. členu spreminja obstoječi 23. člen zakona tako, da je enemu od staršev omogočeno sobivanje v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let.

ZAKON:

ZAKON O ZDRAVSTVENEM VARSTVU IN
ZDRAVSTVENEM ZAVAROVANJU

2. Pravice iz obveznega zavarovanja

Pravice do zdravstvenih storitev

23. člen

Z obveznim zavarovanjem je zavarovanim osebam zagotovljeno plačilo zdravstvenih storitev:

1. v celoti:

- sistematični in drugi preventivni pregledi otrok, učencev, dijakov in študentov do dopolnjenega 26. leta starosti, žensk v zvezi z nosečnostjo in drugih odraslih oseb v skladu s programom, razen pregledov, ki jih na podlagi zakona zagotavljajo delodajalci,
- preprečevanje, presejanje in zgodnje odkrivanje bolezni, skladno s programom, ki ga sprejme Zdravstveni svet,
- svetovanje, izobraževanje, usposabljanje in pomoč za spreminjanje nezdravega življenjskega sloga,
- zdravljenje in rehabilitacija otrok, učencev in študentov, ki se redno šolajo in otrok in mladostnikov z motnjami v telesnem in duševnem razvoju ter otrok in mladostnikov z nezgodno poškodbo glave in okvaro možganov,
- zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom,
- preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje infekcije HIV in nalezljivih bolezni, za katere je z zakonom določeno izvajanje ukrepov za preprečevanje njihovega širjenja,
- obvezna cepljenja, imunoprofilaksa in kemoprofilaksa skladno s programom,
- zdravljenje in rehabilitacija malignih bolezni, mišičnih in živčno-mišičnih bolezni, paraplegije, tetraplegije, cerebralne paralize, epilepsije, hemofilije, duševnih bolezni, razvitih oblik sladkorne bolezni, multiple skleroze in psoriaze,
- celovita obravnava z zdravljenjem in rehabilitacijo slepote in slabovidnosti v skladu z veljavno klasifikacijo Svetovne zdravstvene organizacije, popolne ali zelo težke okvare sluha po Mednarodni klasifikaciji okvar, invalidnosti in oviranosti Svetovne zdravstvene organizacije (1980), cistične fibroze in avtizma in oseb po nezgodni poškodbi glave in okvari možganov,
- zdravljenje in rehabilitacija zaradi poklicnih bolezni in poškodb pri delu,
- zdravstveno varstvo v zvezi z dajanjem in izmenjavo tkiv in organov za presaditev drugim osebam,
- nujna medicinska pomoč, vključno z nujnimi reševalnimi prevozi,
- patronažni obiski, zdravljenje in nega na domu ter v socialnovarstvenih zavodih,
- zdravila s pozitivne liste, potrebna za zdravljenje oseb in stanj iz četrte do trinajste alinee te točke, medicinski pripomočki v zvezi z zdravljenjem oseb in stanj iz prve do trinajste alinee te točke,
- zdravila in živila za posebne zdravstvene namene s pozitivne in vmesne liste za otroke, učence, dijake, vajence in študente ter osebe z motnjami v telesnem in duševnem razvoju,
- živila za posebne zdravstvene namene s prilagojeno sestavo hranil za zdravljenje zavarovanih oseb z vrojenimi motnjami presnove,
- sobivanje enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let,
- predhodni in obdobni zdravstveni pregledi za športnike, ki nastopajo na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez;

Določitev spola otroka z ultrazvokom (moški spol, deček)

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Dolocitev%20spola%20z%20ultrazvokom%20-%20babys%20sex%20by%20ultrasound.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info

Dva primera določitve spola otroka (oba primera za dečka):
Za povečavo klikni na sliko.