31. maj 2008

Sevanje mobilnih telofonov in nosečnost

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Sevanje%20mobilnih%20telefonov.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info

otrocarije_blog

Znanstveniki so na univerzah v Aarhusu na Danskem in v Los Angelesu v ZDA izvedli raziskavo o vplivu sevanja mobilnikov, ki jih uporabljajo nosečnice.
V raziskavi 13.000 otrok (rojenih v poznih devetdesetih letih) so ugotovili, da je imelo kar 54% otrok, kasnejše vedenske motnje (hiperaktivnost, težave v odnosih in čustvoranju), če so njihove mamice imele 2-3 klice dnevno med nosečnostjo in bile tako izpostavljene elektromagnetnemu sevanju.

Tveganje se še bolj poveča, če otroci nato še sami uporabljajo mobilnike pred sedmim letom starosti. Otroci imajo tako lahko še težave s spominom, sklepanjem, učenjem, so bolj razdražljivi in depresivni.

Vir: The independent

22. maj 2008

Grem na porodniško! Kaj pa moj letni dopust?

Veliko mamic pred nastopom porodniškega dopusta in dopusta za nego in varstvo otroka (večina temu pravi kar porodniška) ne razmišlja o izrabi rednega letnega dopusta, zato se pogosto zgodi, da vsaj kakšen dan dopusta enostavno propade.
Škoda. Ker je vsak dan z vašim novim družinskim članom dragocen.
163. člen Zakona o delovnih razmerjih v drugem odstavku pravi:
(2) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.
To pomeni, da morate v letu v katerem nastopite porodniški dopust izkoristiti vsaj 10 dni letnega dopusta.
Tudi za tisto leto ko ste na "porodniški" normalno dobite celoten letni dopust, kljub temu, da vas morda celo leto ne bo v službi.

Najlažje si situacijo predstavljamo na konkretnem primeru.


1.primer
Nastop porodniškega dopusta: 22.5.2010
Zadnji dan: 21.5.2011
Predvideni datum poroda: 19.6.2010

Dopusta za leto 2010 morate koristiti vsaj 10 delovnih dni v letu 2010. Najbolje da ga koristite v celoti pred nastopom porodniške, saj za leto 2011 dobite v celoti novega (čeprav vas skoraj nič ne bo v službi).

Do 31.12.2011 izkoristite min. 10 dni letnega dopusta za leto 2011, preostanek pa boste lahko izkoristile do 30.6.2012.

--> Opcija koriščenja dopusta 2010 v letu 2011: Ker pa se vrnete pred 30.6.2011 lahko koristite letni dopust leta 2010 tudi v letu 2011 (preračunajte si koliko delovnih dni obsega to obdobje in koliko imate še prostega dopusta).

2.primer
Nastop porodniškega dopusta: 1.1.2011
Zadnji dan: 31.12.2011
Predvideni datum poroda: 29.1.2011

Minimalnih 10 dni letnega dopusta za 2011 ne boste mogle koristiti, ker koristite porodniški dopust in dopust za nego in varstvo otroka celotno koledarsko leto 2011 (od 1.1.2011 do 31.12.2011).

Možnost:
-prepustite min. 10 zadnjih dni (december 2011) dopusta za nego in varstvo otroka očetu otroka, vi pa te dni koristite vaš letni dopust (o izrabi dopusta za nego in varstvo otroka se starša pisno dogovorita 30 dni pred zaključkom porodniškega dopusta; 29.člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih).
- del dopusta za nego in varstvo otroka (max. 75 dni po Zakonu o starševskem varstvu, min. 10 dni ker vam sicer propadejo po Zakonu o delovnih razmerjih) prenesete naprej in ga lahko koristite do 8.leta starosti otroka (26.člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih)

3.primer
Nastop porodniškega dopusta: 1.8.2010
Zadnji dan: 31.7.2011
Predvideni datum poroda: 29.8.2010


Do 1.8.2010 izkoristite celoten letni dopust za leto 2010. Greste na pordniško. Ko se vrnete pa imate do 31.12.2011 čas da koristite minimalno 10 dni letnega dopusta za leto 2011 in nato lahko ostalega do 30.6.2012.

Morda za koga preveč zapleteno, vsekakor pa se izplača malce preračunati in izkoristiti tisto kar vam pripada. Edina ovira je seveda lahko strah pred nejevoljo delodajalca. Odločitev je seveda na vas.

17. maj 2008

Previjalna plenica in široko previjanje

Previjalna plenica sprva izgleda zapletena "cunja" ali "ruta" s katero je potrebno poviti vašega novorojenčka. Običajno začnete previjati s povijalno plenico v porodnišnici oz. v primeru širokega previjanja. V obeh primerih daste spodaj še plenico za enkratno uporabo ali pa dve navadni tetra plenici (kot so včasih počele naše mame).
Kratki napotki za delo:
  1. plenico prepognite zgoraj in spodaj, tako da jo delno zavihate in jo prilagodite pravi velikosti otroka
  2. prepolovite plenico do vrvice
  3. otroka položite na plenico in položite desni in levi trikotnik na pas
  4. srednji del plenice zavihajte navzgor
  5. trakove prepletite na hrbtišču in jih povlecite na sprednjo stran
  6. spredaj zavežite, pazite da ne ravno na popku, ki morda še ni zaceljen
  7. malo popravite uhajajoče robove

14. maj 2008

V Ljubljani vsi otroci v vrtcu

Ljubljanski župan Zoran Janković zagotavlja, da bo omogočena vključitev vseh prijavljenih otrok v vrtec. Nove oddelke bo odprl torej za vseh 1200 mankajočih mest. Če ne bo možna zagotovitev za vse, bodo morali starši, ki stanjejo zunaj ljubljane poiskati prostor v svoji občini.
Povečano povpraševanje po vrtcih je posledica sprejetja novele zakona o vrtcih, ki bo omogočal brezplačen vrtec za vključitev drugega in ostale otroke.
Verjetno bo tudi v ostalih občinah prišlo do podobnega problema. Občina pa mora po zakonu v 30 dneh pričeti postopek za zagotovitev novih oddelkov ali podeliti koncesijo. Več o pravicah staršev preberi tukaj.

1. maj 2008

Prehod meje s Hrvaško brez staršev

Z uveljavitvijo novega zakona o tujcih z dnem 1.1.2008 je potrebno, da imajo mladoletne osebe, ki prestopajo mejo s Hrvaško brez spremstva zakonitega zastopnika overjeno soglasje zakonitega zastopnika.

Zakoniti zastopnik mora izpolniti pripravljeno soglasje, napisano v treh jezikih, ter overiti svoj podpis na upravni enoti ali pri notarju. Primer takega soglasja najdete na strani Ministrstva za zunanje zadeve.

Rast maternice med nosečnostjo

To vsebino lahko najdete na novem spletnem mestu Otročarije.net:
http://otrocarije.net/meniji/nosecnost/Rast%20maternice.html
otrocarije_nova_stran
Otročarije-blog | Otročarije.net | 4Mother.info

otrocarije_blog
otrocarije_net
Pri rednih pregledih v času nosečnosti (običajno je tako) vam ginekolog z merilnim trakom meri razdaljo na trebuhu.

Gre za ugotavljanje t.i. razdalje simfuza/fundus. To pomeni razdaljo med vrhom sramne kosti in vrhom maternice.

Na sliki lahko vidite postopno rast maternice med nosečnostjo.

Teoretično pravilo je, da je razdalja merjena v cm enaka tednu nosečnosti minus 1 cm (primer v 21. tednu je povprečna razdalja 20 cm).
Na grafu so razvidne vrednosti, ki so v mejah normale (graf najdete v materinski knjižici na strani 15).
Za povečavo klikni na sliko.